BEVA-SPE60HC-24M
MPN
SPE60HC-24M
Highlights
Elite Series™ Mega Top Refrigerated Counter, two-section, 60"W, 12.2 cu. ft., (2) doors, stainless steel top with opening for (24) 1/6 size pans, 10" cutting board, (4) shelves, stainless steel exterior, aluminum interior, rear-mounted self-contained refrigeration, (pans furnished are 4" deep, tops will accommodate 6" deep pans) R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, UL, cULus, UL EPH Classified, UL-Sanitation, MADE IN USA
Weight & Dimensions
| Length | 38.63 in. |
|---|---|
| Width | 60 in. |
| Height | 49 in. |
| Weight | 392 lbs. |
Specifications
| Manufacturer | Beverage-Air |
|---|---|
| MPN | SPE60HC-24M |
| SKU | BEVA-SPE60HC-24M |
| Allow Offer On Product | Select Status |
| Capacity | 12.2 cu. ft |
| Access Type | Doors |
| Number of Doors | 2 |
| Top Type | Mega Top |
| Voltage | 115V |
Shipping and Returns
- Get It:
- Shipping Policy
- Return Policy
Questions & Answers
Description
TOP
It features a top that holds 24 1/6 size food pans, dual-sided design, heavy-duty pan supports, 4 epoxy-coated wire shelves, ability to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit, CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation, insulated lid, 1 10"" deep and 1 12"" deep cutting board for prep work, 1/3 hp compressor, and R290 refrigerant.