BEVA-SPE48HC-18M
MPN
SPE48HC-18M
Highlights
Elite Series™ Mega Top Refrigerated Counter, two-section, 48"W, 9.8 cu. ft., (2) doors, stainless steel top with opening for (18) 1/6 size pans, 10" cutting board, (4) shelves, stainless steel exterior, aluminum interior, rear-mounted self-contained refrigeration, (pans furnished are 4" deep, tops will accommodate 6" deep pans) R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/6 HP, UL, cULus, UL EPH Classified, UL-Sanitation, MADE IN USA
Weight & Dimensions
| Length | 38.38 in. |
|---|---|
| Width | 48 in. |
| Height | 49 in. |
| Weight | 336 lbs. |
Specifications
| Manufacturer | Beverage-Air |
|---|---|
| MPN | SPE48HC-18M |
| SKU | BEVA-SPE48HC-18M |
| Allow Offer On Product | Select Status |
| Access Type | Doors |
| Number of Doors | 2 |
| Top Type | Mega Top |
| Voltage | 115V |
Shipping and Returns
Get It:
- Shipping Policy
- Return Policy
Questions & Answers
Description
TOP
It features a top that holds 18 1/6 size food pans, heavy-duty pan supports, 4 epoxy-coated wire shelves, ability to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit, CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation, insulated lid, 10" deep cutting board for prep work, 1/4 hp compressor, and R290 refrigerant.