BEVA-WTF27AHC
MPN
WTF27AHC
Highlights
Worktop Freezer, one-section, 27"W, 6.03 cu. ft., (1) solid door, (2) shelves, snap-in door gaskets, stainless steel front, 2-1/2" thick top & sides, aluminum interior, 4" removable backsplash, rear-mounted self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, UL, cUL, UL EPH, MADE IN USA
Weight & Dimensions
| Length | 29.25 in. |
|---|---|
| Width | 27 in. |
| Height | 39.5 in. |
| Weight | 166 lbs. |
Specifications
| Manufacturer | Beverage-Air |
|---|---|
| MPN | WTF27AHC |
| SKU | BEVA-WTF27AHC |
| Allow Offer On Product | Select Status |
| Voltage | 115V |
| Backsplash | Yes |
| Capacity | 7.3 cu. ft. |
| Access Type | Doors |
| Amps | 6 |
| Hertz | 60 hz |
| Phase | 1 |
| Compressor Style | Side/Rear Breathing |
| Door Style | Swing |
| Door Type | Solid |
| Horsepower | 1/4 HP |
| Number of Doors | 1 |
| No. of Shelves | 2 |
Shipping and Returns
Get It:
- Shipping Policy
- Return Policy
Questions & Answers
Description
TOP
It features 4” removable backsplash for easy cleaning and flexibility, stainless steel exterior, corrosion resistant aluminum interior, full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature, 1/4 hp, and R290 refrigerant.