3M-8541-10
MPN
In stock
Free Shipping
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day to anywhere in the U.S.
Southern California Shipping Savings
to Southern CA on this and other qualified items.*
Ships in 1-2 Business Days
on thousands of items while in stock.
Simple Returns
on most orders if something’s not quite right.
Flat Rate Shipping Savings
to anywhere in the U.S*
Ships in 1 Business Day
on thousands of items from supplies to equipment.
Simple returns
Flat Rate Shipping Savings
to anywhere in the U.S.*
Ships in 1-2 Business Day
Free Shipping Promotion
Free Shipping
to CA, NV, AZ, UT and WA on this and other qualified items.*
Ships in 1-2 Business Day
Highlights
Doodlebug 10" x 4-5/8" Brown Scrub 'N Strip Pad - 10/Box
Weight & Dimensions
Length 11 in.
Width 5.15 in.
Height 5.5 in.
Weight 1.42 lbs.
Specifications
Manufacturer 3M
SKU 3M-8541-10
MPN 8541-10
Allow Offer On Product Select Status
Shipping and Returns
  • Get It:
  • Shipping Policy
  • Return Policy
Info & Resources
Questions & Answers
Freight Saver
Description
Your establishment is sure to stay clean and tidy with help from this 10" x 4 5/8" brown scrub 'n strip pad. This scouring pad is made of a polyester and nylon blend, allowing for multi-purpose use in any area of your business. The heavy-duty design makes this pad perfect for tough cleaning jobs like removing finish and wax build-up. Attach this pad to a compatible pad holder (sold separately) to clean heavy floor traffic areas. Mix and match this brown pad with other colors to differentiate between uses in your establishment. This pad can be used on both wet and dry surfaces and also conforms to uneven surfaces to make cleaning easier. From front-of the-house to kitchens and bathrooms, this brown scrub 'n strip pad is perfect for applications where heavy or aggressive cleaning action is required.