CMA EST-44 Conveyor Dishwasher, 44"W
Be the first to review this product.
SKU
CMA-EST-44
MPN
EST-44
Weight & Dimensions
| Length | 25.13 in. |
|---|---|
| Width | 44 in. |
| Height | 56.5 in. |
| Weight | 662 lbs. |
Specifications
| Manufacturer | CMA Dishmachines |
|---|---|
| MPN | EST-44 |
| SKU | CMA-EST-44 |
| Allow Offer On Product | Select Status |
Shipping and Returns
Get It:
- Shipping Policy
- Return Policy
Questions & Answers
Description
TOP
Energy Mizer® Dishwasher, conveyor type, 44"W x 25-1/8"D x 56-1/2"H, low temp chemical sanitizing or high temp sanitizing, dual tank design, (3) stage wash process (wash/power rinse/final rinse), (249) racks/hour, 19" dish clearance, electric tank heat, auto start/stop, auto fill, automatic water control system, power rinse heater system, automatic soil purging system, chemical resistant industrial heaters, table limit switch & rack save clutch system, removable curtains, stainless steel construction, includes (1) open & (1) peg rack, 1 HP wash motor, 1/3 HP rinse motor, 1/8 HP conveyor motor, UL, cULus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR®