TURA-TBC-50SD-N6
MPN
TBC-50SD-N6
Highlights
Turbo Air TBC-50SD-N6 Beer Cooler 2-Dr 50" l S /S In/Out
Weight & Dimensions
| Length | 26.5 in. |
|---|---|
| Width | 50 in. |
| Height | 33.3 in. |
| Weight | 266 lbs. |
Specifications
| Manufacturer | Turbo Air |
|---|---|
| SKU | TURA-TBC-50SD-N6 |
| MPN | TBC-50SD-N6 |
| Allow Offer On Product | Select Status |
| Capacity | 13.5 cu. ft. |
| Hertz | 60 hz |
| Casters | Yes |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Door Style | Sliding |
| Compressor Location | Bottom Mounted |
| Number of Doors | 2 |
| Access Type | Doors |
| Door Type | Solid |
| Phase | 1 |
| Voltage | 115V |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Amps | 6.8 |
Shipping and Returns
Get It:
- Shipping Policy
- Return Policy
Questions & Answers
Description
TOP
This unit can hold up to 18 cases of 12 oz. bottles or 22 4/5 cases of 12 oz. Cans in a 33-38 degrees F range using a bottom mounted compressor with 1/3 hp and R-600a refrigerant. It includes a self-cleaning condenser, stainless steel finish, forced air cooling system, and 4" casters.