AMER-ARSHP36-6
MPN
AMER-ARSHP36-6
In stock
Free Shipping
to Southern California.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day to anywhere in the U.S.
Southern California Shipping Savings
to Southern CA on this and other qualified items.*
Ships in 1-2 Business Days
on thousands of items while in stock.
Simple Returns
on most orders if something’s not quite right.
Flat Rate Shipping Savings
to anywhere in the U.S*
Ships in 1 Business Day
on thousands of items from supplies to equipment.
Simple returns
Flat Rate Shipping Savings
to anywhere in the U.S.*
Ships in 1-2 Business Day
Free Shipping Promotion
Free Shipping
to CA, NV, AZ, UT and WA on this and other qualified items.*
Ships in 1-2 Business Day
Highlights
Hotplate, gas, 36" wide, countertop, (6) 32,000 BTU open burner with 12" x 12" sectional cast iron top grates, manual controls, pilot, removable crumb tray, stainless front & sides, 4" backguard , 4" adjustable legs cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Weight & Dimensions
Length 30 in.
Width 36 in.
Height 10 in.
Weight 210 lbs.
Specifications
Manufacturer American Range Corporation
MPN AMER-ARSHP36-6
SKU AMER-ARSHP36-6
Allow Offer On Product Select Status
Number of Burners 6
Gas Type NG
Total BTU 192,000
Shipping and Returns
  • Get It:
  • Shipping Policy
  • Return Policy
Info & Resources
Questions & Answers
Free Shipping To Southern CA
Description